Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Toit

Swedbank: Eestis kallinev toit on maailmas pigem odavnenud

Swedbank: Eestis kallinev toit on maailmas pigem odavnenud

TALLINN, 7. veebruar, BNS – Swedbanki vanemökonomisti Liis Elmiku sõnul on Eestis kiiret hinnakasvu vedanud toiduainete hinnakasv maailmaga võrreldes erinev, sest mujal on selle hinnakasv aeglustunud.

"Inflatsiooni panustas kõige rohkem toit. Kui Eestis jätkus aasta algul kiire toiduainete hinnatõus, siis maailmas on toiduainete kallinemine aeglustunud. ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni FAO andmetel toiduainete hinnad maailmas USA dollarites arvestatuna tänavu jaanuaris eelneva kuuga võrreldes ei muutunud ja näiteks piimatoodete hinnad langesid neljandat kuud järjest," ütles Elmik pressiteate vahendusel.

Kõrgemad aktsiisimäärad kergitasid jaanuaris alkoholi, tubaka ja mootorikütuste hindu. Viimast mõjutas ka toornafta kallinemine. Nii nafta kui teiste toorainete hinnad peaksid sel aastal kasvama vähem kui eelmisel aastal. Swedbanki prognoosi järgi kallineb nafta hind eurodes tänavu keskmiselt 8 protsenti.

Swedbanki hinnangul aeglustub hinnatõus sel aastal 3 protsendile. Erinevatest kaubagruppidest panustavad hinnatõusu sel aastal kõige rohkem toit, alkohol ja tubakas. Veebruaris kergitab alkoholi hindu täiendav aktsiisimaksumäärade tõus. Keskmine brutopalk tõuseb Swedbanki prognoosi järgi hindadest kaks korda kiiremini ehk 6 protsenti.

Tarbijahinnaindeksi muutus oli 2018. aasta jaanuaris võrreldes 2017. aasta detsembriga 0,4 protsenti ning võrreldes eelmise aasta jaanuariga 3,5 protsenti, teatas statistikaamet kolmapäeval.

2017. aasta jaanuariga võrreldes mõjutasid tarbijahinnaindeksit enim toit ja mittealkohoolsed joogid, mis andsid kogutõusust ligi 40 protsenti. Piim, piimatooted ja munad on kallinenud 6,4 protsenti, puuvili 13,3 protsenti ja köögivili 11,5 protsenti. Alkohoolsed joogid ja tubakas andsid kogutõusust üle viiendiku, millest omakorda poole andis 23,8 protsenti kallinenud õlu.

 

Baltic News Service