Skip to main content
Blogi > Palk

Swedbank: palgakasv hakkab järgmisel aastal aeglustuma

Swedbank: palgakasv hakkab järgmisel aastal aeglustuma

TALLINN, 27. november, BNS – Swedbanki vanemökonomisti Liis Elmiku sõnul annab palgasurve järgmisel aastal ilmselt järele.

Elmiku sõnul jätkus kolmandas kvartalis kiire palgakasv, sest tööjõupuudus on endiselt väga kõrge. "Tööjõud on peaaegu täielikult rakendatud ja tööpuudus erakordselt madal," ütles Elmik pressiteates.

Statistikaameti andmetel tõusis keskmine brutokuupalk kolmandas kvartalis aastaga üle 8 protsendi. Maksu- ja tolliameti andmed näitasid isegi kiiremat ehk 10-protsendilist palgakasvu. 

Ökonomisti sõnul kasvavad palgad hetkel avalikus sektoris märksa kiiremini kui erasektoris. "Viimase aasta jooksul on riigile kuuluvates ametiasutustes palgakasv erasektori omast oluliselt kiirem olnud. Nii hariduses, tervishoius kui avalikus halduses on töötasud sellel aastal tõusnud üle 10 protsendi," märkis Elmik.

"Erasektoris, mis on väliskonkurentsile otseselt avatud, ei ole lihtsalt võimalik palku nii kiiresti tõsta. Keskmine palk alanes kolmandas kvartalis energeetikas, kus tootmismaht on odavama impordi tõttu oluliselt alanenud," lisas ta. 

Elmiku hinnangul peaks palgakasv järgmisel aastal siiski mõnevõrra rahunema, kuna majanduskasv aeglustub ja nõudlus täiendava tööjõu järele eelkõige eksportivates harudes väheneb. "Töötukassa numbrid viitavad juba tööpuuduse suurenemisele. Keskmise brutopalga kasv peaks järgmisel aastal ulatuma 6,5 protsendini ja ülejärgmisel aastal 5,5 protsendini," sõnas ökonomist.

"Kuna käibe kasv aeglustub järgmisel aastal ilmselt palgakasvust kiiremini, läheb ettevõtjatel elu keerulisemaks. Küsitlused näitavad, et ettevõtjate ootused tuleviku suhtes on pessimistlikumaks muutunud. Tööstus- ja ehitusettevõtted plaanivad töötajate arvu järgmise kolme kuu jooksul vähendada," lisas Elmik. 

 

Baltic News Service