Skip to main content
Blogi > Tööstus

Swedbank: tööstussektori lähiaja väljavaade püsib hea

Swedbank: tööstussektori lähiaja väljavaade püsib hea

TALLINN, 31. oktoober, BNS – Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina hinnangul on tööstussektori kasv küll aeglustunud, kuid lähiaja väljavaade püsib hea.

Kui esimeses ja teises kvartalis suurenesid tööstussektori tootmismahud ligikaudu 10 protsenti, siis kolmandas kvartalis aeglustus see tööpäevade arvuga korrigeeritult ning aastases võrdluses vaid 4 protsendini. Selle põhjuseks on ühest küljest 10 protsenti vähenenud energiatootmismaht, aga ka töötleva tööstuse ning mäetööstuse tootmismahtude kasvu aeglustumine vastavalt 5 protsendi ja 24 protsendi võrra, ütles Mertsina pressiteate vahendusel.

"Kolmandas kvartalis panustas töötleva tööstuse tootmismahtude kasvu kõige enam puittoodete-, elektriseadmete-, metalltoodete-, toiduainete ja ehitusmaterjalide tootmine. Suurimateks piduriteks selle tööstusharu kasvule olid aga elektroonikatoodete ja jookide tootmise ning masinate ja seadmete remondi ja paigaldustööde vähenemine," ütles Mertsina.

Tema sõnul võib ligikaudu poole töötleva tööstuse tootmismahtude kasvu aeglustumisest kolmandas kvartalis kirjutada põlevkiviõlitoodete kasvu aeglustumise ning masinate ja seadmete remondi ja paigaldustööde vähenemise arvele.

Kolmandas kvartalis suurenes töötleva tööstuse ekspordikäive aastases võrdluses vaid 2 protsenti, samas kui müük koduturule kasvas 9 protsenti. 23-st tegevusalast 13 oli ekspordikäive kas languses või eelmise kvartaliga võrreldes aeglasem.

Tugeva ekspordikasvu aeglustumise on teinud põlevkiviõlitooted, mille ekspordikäibe kasv oli küll veel tugev, kuid see aeglustus kolmandas kvartalis aastases võrdluses 60 protsendile, esimeses kvartalis oli see üle 300 protsendi ja teises ligikaudu 130 protsenti. Jätkuvalt oli tugevas, 21-protsendilises languses elektroonikatoodete väljavedu.

Töötleva tööstuse ettevõtete välisturule müüdud käibe osakaal on viimastel aastatel langenud 67 protsendile ehk koduturule müüdud käibe osakaal on kasvanud. "Seda peegeldavad ka müüginumbrid – kui ettevõtete ekspordikäive on sel aastal kasvanud 5 protsenti, siis koduturule on müüdud kaupu 10 protsenti rohkem kui aasta tagasi," ütles Mertsina.

"Samas, uute tellimuste maht suurenes kolmandas kvartalis kõigis tellimustel töötavates tegevusalades, välja arvatud elektroonikatööstuses. Eksporditellimused vähenesid lisaks elektroonikatööstusele ka rõiva- ja farmaatsiatööstuses. Seega võib prognoosida töötlevas tööstuses nii sise- kui ka välisnõudluse toel mõõduka kasvu jätkumist. Lähiajal võivad kasvu statistiliselt aeglustada möödunud aasta neljandas kvartalis kõrgemale tõusnud võrdlusbaas ning mõnede üksikute tegevusalade viletsam konjunktuur, sealhulgas elektroonikatööstuse vähenenud tellimused ja põlevkiviõlitoodete hinnakasvu aeglustumine," ütles Mertsina.

Eesti tööstusettevõtted hindavad oma ekspordiväljavaateid ja konkurentsivõimet välisturgudel üha paremateks. Euroala majandus on sel aastal oluliselt paranenud ning ka järgmiseks aastaks ootame seal tugeva majanduskasvu ja nõudluse püsimist, mis mõjub soodsalt meie ettevõtete ekspordivõimalustele. Euroala ettevõtete eksporditellimused on suurenenud ja töökohtade loomine on viimase 10 aasta kiireim. Tugev välisnõudlus kaalub üles euro vahetuskursi tugevusest tulenevad negatiivsed mõjud konkurentsivõimele. Samas on suurema koormuse tõttu pikenenud tarneajad ning ettevõtete sisendikulude kasv on kiirenenud. 

"Ka Eestis on ettevõtete tootjahindade kasv pärast lühemaajalist aeglustumist taas kiirenenud ning positiivne on see, et ekspordihindade kasv on impordihindade kasvust kiirem ehk kaubandustingimused on paranenud ning see peaks aitama parandada ettevõtete kasumlikkust," ütles Mertsina.

Kuigi tööstustoodang on sel aastal nii välis- kui sisenõudluse paranemise toel korraliku kasvu teinud, peaks selle tipp praeguseks möödas olema. Tegelikult on sel aastal tööstussektori panus majanduskasvu võrdlemisi tagasihoidlik olnud. Käesoleva aasta esimese poolaasta 5,2-protsendilisest kasvust andis tööstussektor vaid 1,1 protsendipunkti ehk ligikaudu viiendiku. Suurema osa majanduskasvust on tekitanud sisenõudlus.

Teisipäeval teatas statistikaamet, et tööstusettevõtete toodangu maht kasvas septembris aasta varasemaga võrreldes 4 protsenti.

 

Baltic News Service