Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Ehitus ja Kinnisvara

Swedbank: Tallinna eluasemed kallinesid netopalga tõusust aeglasemalt

Swedbank: Tallinna eluasemed kallinesid netopalga tõusust aeglasemalt

TALLINN, 19. detsember, BNS – Swedbanki hinnangul kallinesid Tallinna eluasemed kolmandas kvartalis netopalga tõusust aeglasemalt.

"Swedbanki eluaseme taskukohasuse indeksi järgi Tallinna eluaseme taskukohasus selle aasta kolmandas kvartalis võrreldes aastatagusega veidi paranes," ütles Swedbanki ökonomist Siim Isküll pressiteate vahendusel.

"Kinnisvara hinnakasv aeglustus 4,1 protsendini aastases arvestuses. Tööjõuturul on olukord jätkuvalt pingeline ning hoogsa majanduskasvu tingimustes palgasurve püsib. Kolmandas kvartalis suurenes pealinlaste netopalk 6,6 protsenti aastases arvestuses. Seega ületas palgakasv korterite hinnakasvu, mis muutis eluaseme veidi taskukohasemaks," märkis Isküll.

Selle aasta esimese kolme kvartali jooksul on uute eluruumide lisandumine olnud väga stabiilne. Igas kvartalis on lisandunud umbes 600 uut korterit. Majanduse tugeva kasvu ja inimeste ostujõu paranemise tingimustes ei ole põhjust eeldada, et turule lisanduvate korterite arv lähiajal oluliselt langeks.

"Kuigi uued ja head korterid leiavad ostja juba enne valmimist, ei toimu viimasele buumile sarnast tormijooksu. Eluasemelaenude jääk suureneb jätkuvalt mõõdukas tempos – oktoobris 6,7 protsenti aastases võrdluses – vaatamata sellele, et intressid on jätkuvalt madalad ning laenuraha oluliselt odavam kui 2007. aastal," ütles Isküll.

Järgnevatel kvartalitel peaks Iskülli hinnangul majandus- ning palgakasvu tempo veidi raugema. "2018. aastal netopalga reaalkasv tänu maksumuudatustele küll kiireneb, kuid selle mõju uute eluasemete lisandumisele on ilmselt tagasihoidlik. Uue korteri ostja on keskmisest suurema sissetulekuga ning maksumuutuse suhteline mõju netopalgale väiksem. Seega peaks lähiajal uute eluasemete lisandumine püsima stabiilne ning nõudlus ja pakkumine olema tasakaalus, mis peaks kinnisvara hinnatõusu hoidma 5 protsendi lähedal," märkis ta.

Swedbanki indeksi järgi paranes selle aasta kolmandas kvartalis ka Riia ja Vilniuse korterite taskukohasus. Riias kasvavad korterite hinnad ja palgad kiiresti, kuid intressimäärad on viimase aasta jooksul langenud ning jõudnud Eestiga samale tasemele. Vilniuses on nii palga kui ka korterite hinnakasv veidi raugenud, kuid palgakasv ületab jätkuvalt korterite hinnakasvu. Balti riikide pealinnadest oli kolmandas kvartalis eluase kõige taskukohasem Riias.

 

Baltic News Service