Skip to main content
Blogi > Ehitus ja Kinnisvara

Tallinna eluasemed kallinevad samas tempos palgakasvuga

Tallinna eluasemed kallinevad samas tempos palgakasvuga

TALLINN, 14. september, BNS – Tallinna eluasemete hinnatõus on samas tempos palgakasvuga, kasvades teises kvartalis aastaga 6,3 protsenti.

"Swedbanki eluaseme taskukohasuse indeksi järgi Tallinna eluaseme taskukohasus selle aasta teises kvartalis võrreldes aastatagusega praktiliselt ei muutunud. Kui aasta esimeses kvartalis korterite taskukohasus kiire kinnisvarahinna kasvu tõttu veidi vähenes, siis selle aasta teise kvartali lõpuks oli kinnisvara hinnakasv aeglustunud 6,3 protsendini. Jätkuvalt pingelise tööjõuturu olukorra tõttu kiirenes teises kvartalis pealinlaste netopalga kasv aga 7,1 protsendini," ütles Swedbanki ökonomist Siim Isküll pressiteate vahendusel.

Kinnisvara hinnakasvu aeglustumine oli Swedbanki hinnangul ootuspärane, kuivõrd tehngute struktuuri ja baasiefekti mõju taandus. Kui jaanuaris ulatus kesklinna korterite hinnakasv 22 protsendini kahe keskmisest kallima uusarenduse valmimise tõttu, siis teises kvartalis oli kesklinna korterite hinnakasv aastavõrdluses vaid 5 protsenti.

Eluasemete hinnatõus püsib Swedbanki hinnangul stabiilsena. „Käesoleval aastal ootame netopalga reaalkasvu aeglustumist, kuna nominaalne palgakasv aeglustub veidi ja tarbijahinnad kasvad rohkem kui 3 protsenti. Kuigi suur osa paranenud ostujõust suunatakse tõenäoliselt tarbimisse, võib see kasvatada huvi ka kinnisvara vastu. Kinnisvara pakkumine peaks aga olema piisav, et hoida hinnatõusu praeguse taseme lähedal,“ märkis Isküll.

Eluasemelaenude jäägi kasv kiireneb ning ulatus juulis aastavõrdluses 6,4 protsendini. Swedbanki hinnangul on kiire majanduskasvu ning madalate laenuintresside keskkonnas tegemist mõõduka ja ootuspärase kasvuga.

Swedbanki indeksi järgi paranes selle aasta teises kvartalis Riia ja Vilniuse korterite taskukohasus. Vilniuses püsis nii korterite hinnakasv kui ka netopalga kasv eelmise kvartaliga võrreldes samal tasemel ning enam kui 10-protsendine palgakasv ületas jätkuvalt korterite 8-protsendilist hinnakasvu. Riias aeglustus korterite hinnakasv 6,8 protsendile ning netopalga kasv kiirenes enam kui 7 protsendini aastases arvestuses. Balti riikide pealinnadest oli teises kvartalis eluase jätkuvalt kõige taskukohasem Riias.

 

Baltic News Service