Blogi > Elekter

TalTechis avatakse uus elektrisüsteemide kaitsemehhanismide testlabor

TALLINN, 27. november, BNS – Tallinna Tehnikaülikoolis (TalTechis) avatakse teisipäeval kell 11 uus energeetikalabor, kus ülikooli teadlased ning tudengid saavad tuvastada ja eemaldada rikkeid elektrisüsteemis.

Labori avamisel demonstreeritakse, kuidas tuvastada rike ning millised tegevused ja lülitamised toimuvad alajaamas, et taastada elektri jõudmine tarbijateni. Avatav labor asub TalTechi energeetikamaja ruumis NRG-527.

TalTechi energeetikateadlase Jako Kilteri kinnitusel sõltub inimeste igapäevane heaolu järjest rohkem elektrist ning elektritoite tagamiseks on vajalik järjest suurem elektrisüsteemi automatiseerime. „On oluline, et elektrisüsteemi rikete korral oleks katkestused võimalikult lühikesed ning süsteemist eemaldatakse vaid elektrivõrgu rikkeline osa. TalTechi uues laboris on läbi õppe- ja teadustöö võimalik katsetada, seadistada ning välja töötada uusi põhimõtteid, kuidas peaks toimuma rikete lokaliseerimine ja väljalülitus tänapäevases ning tuleviku elektrivõrgus. Need teadmised on eriti vajalikud arvestades Eesti desünkroniseerimist Venemaa elektrivõrgust,“ rõhutas elektrisüsteemide uurimisrühma juht doktor Kilter.

Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi uus labor valmis koostöös Siemensi ja Harju Elektriga. Siemens tarnis kõik releekaitse- ja automaatikaseadmed, mis paigaldati releepaneelidesse Harju Elektri tehases. Instituut pakub omalt poolt vastu täiendkoolitust mõlema ettevõtte töötajatele ja koostöös ettevõtetega TalTechi üliõpilastele lõputööde teemasid.

Instituudi direktori Ivo Palu sõnul on uus teaduslabor osa ülikooli elektrivõrkude ja -süsteemide tuumikkeskusest. „Läbi erinevate õppe- ja teadusprojektide oleme aastate jooksul oma laboreid üksikute seadmetega pidevalt täiendanud ning nüüd saame juba olemasolevad seadmed omavahel kokku ühendada. Tänaseks on meil labor, kus on koos reaalajasimulaator, võimsuslüliti, lai valik erinevaid mõõteseadmed ning nüüd ka neid juhtivad automaatika- ja releekaitseseadmed. Uues laboris saab simuleerida pea täielikult alajaama tööd ning seda, kuidas toimub elektrisüsteemi rikete tuvastamine ja nende ärahoidmine,“ ütles professor Palu.

Uue labori teeb erakordseks veel see, et kõik uued releekaitse- ja automaatikaseadmed on kaugseadistatavad ja jälgitavad ning lisaks rikete lokaliseerimisele saab uurida nendes kogutava info digitaliseerimist ja andmetöötlust, aga ka seda, kuidas tagada nende seadmete turvalisus ja vältida küberrünnakuid seadmetele.

TalTechi elektroenergeetika ja mehhatroonika bakalaureuseõppesse saab sisse astuda juba praegu: 1. novembril algas tehnikaülikoolis uute tudengite vastuvõtt, sisse saab astuda 20-le bakalaureuseõppe kavale.

 

Baltic News Service