Skip to main content
Blogi > Transport ja Logistika

Tammist: tööstuste ekspordikasvu jätkuks tuleb tõsta tootlikkust

TALLINN, 20. september, BNS – Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammisti sõnul tuleb selleks et tööstusettevõtete ekspordikasv jätkuks tõsta nii tootlikkust kui ka lisandväärtust.

"Eestil on olemas väga selge tööstuspoliitika koos kasvuruumi avardavate toetusmeetmete kogumiga. Oleme erialaliitudega teinud tihedat koostööd, et oskaksime pakkuda lahendusi, mis ettevõtjaid kõige rohkem aitavad," ütles Tammist pressiteate vahendusel.

Ministri sõnul on Eesti turg on piiratud ja ainult eksport saab tuua märgatava kasvu. "Eksport on aasta-aastalt kasvamas, kuid tõsiseks väljakutseks on tootlikkuse ja lisandväärtuse kasv, et ekspordikasv jätkuks," sõnas ta.

"Tööstussektor annab ligi 70 protsenti Eesti ekspordist. Kui tahame ekspordilt rohkem teenida, tuleb leida viise eristumaks teistest Ida-Euroopa tootjatest. Kui suudame pakkuda näiteks tootearendust oma konkurentidest kiiremini, oleme turul paindlikumad ja riisume paksema koore. Tööstuse tarneahelate digitaliseerimine on selle võimaluse vundamendis üks kivi, tehisintellekti kasutamine teine," loetles minister võimalusi, millest ettevõtjad võiksid nii tema kui erialaliitude sõnul julgemalt kinni haarata.

Kuigi üldises pildis on Eesti tööstuse digitaliseerituse määr Euroopa Liidu (EL) keskmisest allpool, siis on siin kasutatavad lahendused uuemad ja innovaatilised. See tähendab ministri sõnul seda, et Eesti tööstussektoril on väga hea potentsiaal areneda muust Euroopast kiiremini ja jõuda lisandväärtuse arvestuses töötaja kohta 2030. aastaks vähemalt EL keskmisele tasemele.

"See annaks Eesti SKP-sse juurde 7,5 miljardite eurot aastas, millest pool laekuks omakorda maksudena riigieelarvesse ja aitaks areneda kõigil riigi valdkondadel," lisas Tammist.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister osales kolmapäeval "Tööstus 2030" ekspertkogu kohtumisel tööstuskontsernis BLRT Grupp.

Tööstusettevõtete juhtidest koosneva ekspertkogu ning erialaliitude esindajatest koosnevate arengugruppide poolt arutati läbi, milliseid suundi Eesti tööstuses tasub edaspidi võimsamalt arendada, kuidas uued tehnoloogiad muudavad tööstuse ärimudeleid ning milliste uute toodete ja teenustega saab tootjatele tagada parema konkurentsipositsiooni. Esimene aruteluring toimus tänavu kevadel.

 

Baltic News Service