Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Ehitus ja Kinnisvara

Tapa jaamahoonele hakatakse elu sisse puhuma

Tapa jaamahoonele hakatakse elu sisse puhuma

TALLINN, 5. oktoober, BNS - Eesti Raudtee ja Tapa vallavalitsus sõlmivad lähiajal koostöölepingu, mis näeb ette endise Tapa vaksali korrastamist ning hoonele kasutuse leidmist, kirjutab Virumaa Teataja.

Tapa vallavanema kohusetäitja abivallavanem Riho Tell ütles, et leping on suuremas osas koostatud, aga kuna see on kooskõlastamisel, ei saa kõigest veel rääkida. Küll sõnas Tell, et kokkuleppe järgi võtab Eesti Raudtee enda ülesandeks hoone korrastamise väljastpoolt ning vajaliku infrastruktuuri – veetorustiku, küttesüsteemi ja kanalisatsiooni vaksalisse viimise.

Vald aga tegeleb hoonele kasutuse leidmisega ning seab enda kohustuseks edaspidi vaksali ülalpidamise ja haldamise. Vallavanema kohusetäitja ütles, et jaamahoonesse võiks tulla loomekeskus. Teatrietendusi ja kontserte on seal toimunud praegugi, aga see võiks olla ka koht, kus saaks korraldada töötubasid, kohalikud käsitöölised võiksid tutvustada oma loomingut, oleks ka kohvik.

Riho Telli sõnul vaadeldakse jaamahoonet ja selle kõrval olevat veetorni ühe tervikuna ning mõeldakse ka veetorni korrastamisele. Esialgu on Eesti Raudtee lubanud korda teha veetorni katuse, mis mõned aastad tagasi põles ning on kole ja ohtlik. Eesti Raudtee korraldab praegu riigihankeid, et leida firmad, kes taasrajaksid jaamahoonesse veetorustiku ja kanalisatsiooni. Ülejäänud tööd on kavas märksa kaugemas tulevikus.

Riiklik raudteefirma on andnud teada, et jaamahoone ja veetorni kordategemisele kaasa aitama ajendab neid hea tahe. Hooned kuuluvad Eesti Raudteele.

Eelmisel suvel tunnistas kultuuriminister oma käskkirjaga Tapa raudteejaama peahoone kultuurimälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanimaid. Esialgne puidust jaamahoone on ümber ehitatud kahel korral: 1914. ja 1928. aastal. Interjööris on säilinud algupäraseid detaile ja viimistlust, eriti väärtuslik on algne profiilliistude ja rombkaunistustega ootesaali risttalalagi. Muu hulgas märgiti mälestiseks tunnistamise põhjusena asjaolu, et raudteejaamal on Tapa ajaloos keskne tähendus, sest selle rajamine andis tõuke linna arengule. 2006. aastal suletud ning laguneva Tapa vaksali tulevik on teinud kohalikule rahvale pikka aega muret.

 

Baltic News Service