Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Tarbija

Tarbijahinnad kasvasid septembris aastaga 3,7 protsenti

Tarbijahinnad kasvasid septembris aastaga 3,7 protsenti

TALLINN, 6. oktoober, BNS – Tarbijahinnaindeks langes 2017. aasta septembris võrreldes augustiga 0,1 protsenti, kuid tõusis eelmise aasta septembriga võrreldes 3,7 protsenti.

Kaubad olid 2016. aasta septembriga võrreldes 3,7 protsenti ja teenused 3,5 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta septembriga võrreldes tõusnud 7,4 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 2,7 protsenti, teatas statistikaamet.

Eelmise aasta septembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim toidu ja mittealkohoolsete jookide 5,8-protsendiline kallinemine, mis andis kogutõusust üle kolmandiku. Sellest omakorda kolmandiku andsid 12,5 protsenti kallimad piim, piimatooted ja munad ning rasvad, mis kallinesid 26,4 protsenti. Liha ja lihatoodete 2,9-protsendiline ning värske puuvilja 8,7-protsendiline hinnatõus moodustasid hinnatõusust igaüks kümnendiku.

Alkohoolsed joogid ja tubakas andsid kogutõusust viiendiku, millest üle poole andis 26 protsenti kallim õlu ja kuuendiku 6,2 protsenti kallimad tubakatooted. Suuremat mõju indeksile avaldas veel mootorikütuse hinnatõus. Bensiin oli 11,3 protsenti ja diislikütus 9,8 protsenti kallim kui mullu samal ajal. Toidukaupadest kallines või 47 protsenti, väherasvane piim 25 protsenti ning kartul 20 protsenti.

Augustiga võrreldes oli septembris tarbijahinnaindeksi suurimaks mõjutajaks riietuse ja jalatsite sesoonsete soodusmüükide lõppemine ning uute hooajakaupade müügiletulek. Kuise muutuse viis aga negatiivseks toidu ja mittealkohoolsete jookide odavnemine 1 protsendi võrra, samuti köögivilja 7,6-protsendiline ning kala ja kalatoodete 3,3-protsendiline hinnalangus. Samuti olid septembriks ostetud lennukipiletid 11 protsenti ja majutusteenused 9 protsenti odavamad.

 

Baltic News Service