Skip to main content
Blogi > Ehitus ja Kinnisvara

Teder rajab Kiievisse linna suurimat kaubanduskeskust

TALLINN, 26. november, BNS - Ühe korra Ukrainas kõvasti kõrvetada saanud ettevõtja Hillar Teder valmistab seal ette uut, Eesti mõistes megainvesteeringut: 140-175 miljonit dollarit maksvat Kiievi kesklinna suurimat kaubanduskeskust, kirjutab Postimees.

«See on parima asukohaga kaubanduskeskus Kiievis: täiesti kesklinnas, metroopeatuse ja turu kõrval,» ütles keskust ehitava ettevõtte Arricano nõukogu liige Jüri Põld.

Arricano on Londoni börsil registreeritud ettevõte, mille enamusosalus kuulub Tederile. Arricano põhitegevus on kaubanduskeskuste ehitamine ja käitamine Ukrainas. Praegu kuulub neile Ukraina suuremates linnades viis kaubanduskeskust. Lukianivka metroojaama juurde rajatav keskus tuleb neist kõige suurem ja uhkem.

Põllu sõnul tuleb koos parkimismajaga keskuse pindala 116 000 ruutmeetrit, millest kaubanduspinda on ligi 50 000 ruutmeetrit. Kaubanduspinna poolest tuleb see enam-vähem sama suur kui Rocca al Mare keskus Tallinnas. Rajatava keskuse maksumuseks nimetas Põld vähemalt 140 miljonit dollarit ehk 127 miljonit eurot, mille sisse on arvestatud ka maa hind. Aga keskus võib minna ka kallimaks.

Põllu sõnul on võimalik, et Arricano ehitab keskuse alguses plaanitust suuremaks, pindalaga ligi 180 000 ruutmeetrit. Siis tuleks kõvasti juurde büroopindu ja apartemente. Kui kontseptsioon muutub suurema keskuse kasuks, siis on arvestatud investeeringuks 175 miljonit dollarit, ütles Põld.

«Ideaalis võiksime keskuse avada 2021. aasta lõpuks,» lausus Põld, kes vastutab Arricano nõukogus Lukianivka ehituse eest.

Tederi uue kaubanduskeskuse asukohas paiknes kunagi Vene keisririigi esimene elektritrammide depoo, mis avati 1874. aastal. Keskuse ehitamisel see osaliselt säilitatakse ja peaks arhitektide idee järgi olema kogu projekti kirss tordil. Tegelikult on Lukiavinka keskuse ehitamine olnud Arricano pikaleveninud projekt, sest ehitusluba saadi ja ehitamist alustati juba 2013. aastal. 2014. aastal tulid aga Ukrainas üksteise järel revolutsioon, sõda ja majanduskriis.

«See tähendas, et mingit krediteerimist polnud võimalik Ukrainas saada, ehitasime tasapisi meie oma vabade käibevahendite arvelt,» rääkis Põld. «Aktiivseks läheks ehitamine uuesti alles kevadel.»

Kiievis on praegu uute kaubanduskeskuste ehitamise buum, sest pärast kriisi on Ukraina majandus hakanud tasapisi kasvama ning eriti Kiievi elanikud on hakanud optimistlikumalt tulevikku vaatama. «Kiievis on inimeste sissetulekud olnud kogu aeg suhteliselt head. Maapiirkondades on sellega nutune seis,» rääkis Jüri Põld, kuid nõustus, et kaubanduskeskuste konkurents on Kiievis läinud kõvemaks. «Meie projekti see ei mõjuta, sest me töötame välja uut kontseptsiooni, mis arvestab muutunud turu vajadustega.» 

 

Baltic News Service