Skip to main content
Tagasi

Kolotsi Talu oü Mahe kitsetalu

Kolotsi talu, Voki, Võru County, Estonia

Oleme mahe peretalu Võrumaal, Haanja rahvuspargis.  Talu tegevuseks on kitsekasvatus ja kitsepiimast juustu valmistamine.

Kolotsi tallu elama asusime 2009. aastal. Linnast lahkumiseks oli põhjuseid  mitu.

Esiteks – tehes palgatööd, mis nõudis palju reisimist ei saanud me omavahel piisavalt aega koos olla. Rääkisime rohkem telefonis kui otse. Vaatmata sellele, et töö oli huvitav ja viis meid mõneks ajaks Eestist eemale ning oli majanduslikult tasuv, igatsesime rohkem aega koos veeta. Töötamine oma talus võimaldab seda.

Teiseks  –  maal on meil võimalik endale väga palju toitu ise kasvatada. Kõik piimasaadused teeme kitsepiimast, aedvilja kasvatme ise kitsesõnniku peal, lihatooted teeme oma kitsede lihast või ostame mahetalust sea- või loomaliha. Samuti oleme seda meelt, et toit, mida sööme peaks kasvama meie läheduses, mitte teiselpool maakera.

Kolmandaks – meil hakkab kaduma side loodusega. Tahtsime, et meie lapsed saaksid elada puhta looduse keskel ja näha lähedalt elutsüklit. Soovime, et lapsed näeksid, mida tuleb teha selleks, et saada süüa, sooja ja asju osta. Et lapsed näeksid töötegemise vajadust ja tsüklit otsast lõpuni.

Olles ära proovinud lambakasvatuse, jäime pidama  kitsekasvatusele, sest see sobis meile rohkem.  Leidsime mõlemad oma kutsumuse ja töö, mida teeme rõõmuga. Mina saan olla laudas ja tegeleda loomadega. Unistasin sellest juba lapsest saati. Oli kindel soov õppida veterinaariks. Kuid läks teisiti ja oma unistuse, loomadega koos elada, sain teoks teha alles 40 aastaselt. Mart saab toimetada köögis luues ja arendades tooteid kitsepiimast ja -lihast. Toidutegemine on olnud tema hobi nii kirurgiameti kui ärijuhtimise kõrval. Nüüd lõpuks saab ta ennast pühendada hobile. Olles talu juustumeister, teeb ta kõik tooted ise, et tagada võimalikult ühtlane kvaliteet.

Talus töötame kahekesi. Jooksvaid toimetusi aitavad teha poeg ja tütar.  Vahest peame tööjõudu sisse ostma ehitustöödeks.

Meie pikaajaliseks eesmärgiks on jääda väikeseks peretaluks, mitte kasvada suurtaluks. Leiame, et tehes vähem aga ise, toetame paremini ülalkirjeldatud elu põhiväärtusi.

Loodame, et leiate meie tootevalikute seast omale sobivad maitsed.